Adet Döneminde Hamile Kalınırmı

19 Mart 2012 by hamile | Filed under hamilelik.

Adet Döneminde Hamile Kalınır Mı?

                Adet döneminde hamile kalınıp kalınmayacağının cevabını anlamak için korunma yöntemlerinin henüz ortaya çıkmadığı, kadın fizyolojisinin tam olarak bilinmediği dönemlere gitmek gerekmektedir. Adet dönemi gibi kadınların fizyolojik değişimler gösterdiği zamanlara göre cinsel ilişkiye girmek ve bazı özel durumlarda gebe kalınmayacağı düşüncesine sahip olarak cinsel birleşmeyi sağlamak kimine göre bir korunma yöntemidir. Bu yöntem bu kesim tarafından takvim yöntemi olarak lanse edilse de aslında takvim yöntemi adı altında herhangi bir korunma yöntemi bulunmamaktadır.

                Takvim yönteminde amaç kadının vajinal salgılarındaki değişime göre hamile kalabileceği günleri belirlemek, bu günleri tehlikeli günler olarak ayırmak ve bu zaman diliminde cinsel birleşmeye girmemek veya dışarıya boşalmaktır. Bu yöntem bilimsel yönden korunma yöntemlerinin henüz ortaya çıkmadığı zamanlarda kullanılmaktayken günümüzde hala daha tercih edilmektedir.

                Takvim yöntemine göre kadının gebe kalma riskinin en yüksek olduğu dönem yumurtlamanın olduğu günü de dahil ederek ondan 3 gün öncesini kapsamaktadır. Takvim yönteminde sadece bu tarz bilgiler ışığı altında gebeliğin riskli olduğu dönemler ancak kaba hesapla belirlenebilmektedir. Fakat takvim yönteminin kesin sonuç vermeyeceği bilim tarafından apaçık ortaya koyulmuştur. Takvim yönteminin etkili olmamasının en önemli sebebi kadınların adet dönemlerinin kesinlik kazanan belirli bir başlangıç ve bitiş tarihlerinin olmamasıdır. Bu nedenle özellikle takvim yöntemi kullanarak kesin bir yumurtlama dönemi belirlenmesi ve buna bağlı olarak gebelikten korunabileceğinin düşünülmesi yanlış bir düşüncedir. Ayrıca takvim yöntemine göre spermlerin vajina kanalda 3 veya 5 gün yaşayabileceği hesaplanmakta ve bu zaman dilimine göre bir risk haritası ortaya konmaktadır. Oysa spermler vajina kanalında 3 – 5 gün değil 7 güne kadar yaşayabilmektedir.

                Yukarıdaki bilgiler ışığı altında adet döneminde hamile kalınıp kalınmayacağının cevabını aradığımızda teorik olarak adet döngüsünün gerçekleştiği zaman diliminin her gününde hamile kalma riskinin olduğunu söyleyebiliriz. Diğer günlere oranla adet döneminde hamile kalma riskinin çok az olduğunu söylesek de bu riskin sıfır olduğunu söylemek doğru olmayacaktır. Özellikle bu dönemde düşüncesiz ve korumasızca cinsel ilişki yaşayan bireylerin ileriki adet döngüsünde herhangi bir gecikme yaşanması halinde gebelik testi yaptırmaları ve çıkan sonuca göre kendilerine bir yol haritası belirlemeleri tavsiye edilmektedir.


Tags: ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir