Gebeliğin 8. ayında beslenme Hamilelikte 8. Ay neler olur

23 Eylül 2011 by hamile | Filed under hafta hafta hamilelik.

Hamilelikte 8. Ay

Hamileliğin sekizinci ayında ilk yedi ayda olduğu gibi rahim büyümeye devam edecektir. Rahim sekiz ay boyunca çok büyüdüğü için göğüs kafesine doğru kayarak burada ağrı oluşmasına neden olabilecektir. Bebek sekiz ay boyunca normal bir süreçle büyümüştür. Rahim de sekiz ay boyunca büyümesine rağmen bebekle orantılı büyüyemeyeceği için rahimde bebeğin hareket edebileceği kısıtlı bir alan kalmıştır. Bu dönemde bebeğin hareketleri belirli aralıklarla ve daha hissedilir olmasına rağmen rahimde yeteri kadar boşluk kalmadığı için daha azdır. Hamileliğin sekizinci ayında gerçek doğum sancısı hissi veren fakat gerçek olmayan yalancı doğum sancılarıyla karşılaşabilirsiniz.

Rahmin büyümesi ve göğüs kafesine doğru kaymasıyla rahat nefes alış verişiniz sekteye uğramıştır. Bunun haricinde bebeğin anne karnında son dönemlerine girmesi onun iyice büyüdüğünün de bir kanıtıdır. Bebeğin büyümesi ve rahat nefes alınamaması birleştirildiğinde uyku problemlerinin oluşabileceği rahatlıkla söylenebilir. Anne adayı rahat bir şekilde uyuyabileceği pozisyon bulmada son derece zorlanacaktır. Düzgün bir uyku pozisyonu yakalayabilmek için yastık gibi eşyalardan yardım alınması, bunlarla destek sağlanması kolaylık sağlayacaktır.

Vücut düzeni yaşantınız boyunca olması gerekenden oldukça farklılaştığı için bir takım değişikliklere hamileliğin sekizinci ayında bile alışmamış olabilirsiniz. Anne adayının aniden gülmesi veya öksürmesi bebeğin duruş pozisyonu ve rahmin genişlemesi sebebiyle istemeyerek idrar kaçmasına neden olabilir. Hamilelik sekizinci aydan dokuzuncu aya doğru ilerledikçe anne adayının daha sık idrar ihtiyacı oluşacaktır. Alınan kiloların bir etkisi olarak az hareket etseniz dahi yorulduğunuzu hissedebilirsiniz. Yine kilolara bağlı olarak aşırı terleme problemiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Aşırı terlemenin ve sık idrar ihtiyacının sağlık açısından herhangi bir problem oluşturmaması için anne adayı gün içersinde bol miktarda sıvı tüketimi yapmalıdır.

Hamileliğin sekizinci ayında ellerde ve ayaklarda daha önceki dönemlerde de görülen şişlikler daha belirgin bir hal alacaktır. Bacaklardaki damarlar daha belirgin olacak ve varis olma ihtimali yükselecektir. Bunun bilincinde olarak uzman doktorun tavsiyesiyle varis çorabı kullanmak sorunun büyümesine engel olabilir. Anne adayının doğumun yaklaşması nedeniyle strese girmesi, doğum için kaygılanması son derece normaldir. Bu gibi durumlar yakın arkadaşların veya baba adayının yardımıyla aşılabilir.

Gebeliğin 8. ayında cinsel ilişki. hamileliğin sekizinci ayında cinsel ilişki sayısı ikiye düşürülmelidir. zorlayıcı ve sıkıntı veren pozisyonlardan kaçınılmalıdır.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir