Hamilelikte 1. Ay

18 Ağustos 2011 by hamile | Filed under hafta hafta hamilelik.

Hamilelikte 1. Ay

Hamilelikte birinci ay özellikle ilk defa anne adayı olan kadınların belirtileri ve vücutlarındaki değişimleri merakla izledikleri dönemdir. Özellikle hormonların salgılanmasındaki miktar değişiminin neden olduğu vücuttaki farklılıklaşmalar hamileliğin ilk ayında görülmesine rağmen ilerleyen aylarda normale dönebilmektedir.

Hamileliğin ilk ayındaki en önemli belirti düzenli olarak gerçekleşen adet görmenin gecikmesidir. Adet görmenin geciktiği dönemde kadının yaklaşık olarak 2 haftalık gebe olduğu söylenebilir. Ayrıca toplumumuzda özellikle kadınlarda görüldüğünde gebelik belirtisi olarak nitelendirilen kusma ve mide bulanması da hamileliğin ilk ayında oldukça fazla yaşanmaktadır. Genellikle adet döneminin başlangıcında kadınlarda görülen göğüs bölgesinde hassasiyet ve göğüslerdeki büyüme durumu hamileliğin ilk ayında tıpkı adet başlangıcındaymış gibi kendisini göstermektedir. Kişi yaşamı boyunca bazı hastalıkların etkisi olarak ağzında metalik bir tat mutlaka hissetmiştir. Hamileliğin ilk ayında önceden bir hastalığa bağlı olarak görülen ağızda metalik bir tat hissedilmesi durumu da yaşanacaktır.

Bebeğin anne karnındayken yaşaması için gerekli besin maddelerini almasını sağlayan plasentadır. Plasenta bir kordondur ve hamileliğin ilk ayından itibaren oluşarak 9 ay boyunca gerçekleştireceği görevini yerine getirmeye başlamıştır. Ayrıca bebeğin anne karnında gelişimini sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için zararlı maddelerden korunması gerekmektedir. Bebeğe anne karnında koruyucu görev sağlayacak olan amniyotik sıvıdır. Bebeğin gelişimini sorunsuz bir şekilde sağlayabilmesi ilk aydan itibaren önemli olacağı için amniyotik sıvı gebeliğin ilk ayından itibaren oluşmuş ve görevine başlamış durumda olacaktır. Gebeliğin ilk ayında anne adayının beslenme alışkanlıklarında da değişiklikler gözlenebilir. Hamilelikten önce sevdiği yiyeceklerden uzak dururken sevmediği yiyeceklere ise aşırı ilgi gösterdiği durumlar ortaya çıkabilir.

Anne adayının vücudunda fiziksel ve ruhsal değişimler bu dönemde fazlasıyla gerçekleştiği ve alışma süreci kolay olmadığı için anne tükettiği besinleri sindirmede zorlanabilir, sürekli yorgunluk hissi taşıyabilir. Anne adayı tüm bu değişimlere bağlı olarak gün içerisinde farklı ruh hallerine bürünebilir. Hamileliğin sorunsuz bir şekilde atlatılabilmesi için baba adayının her halükarda anne adayına destek vermesi, yanında olduğunu göstermesi gerekmektedir. Özellikle hamileliğin birinci ayında anne adayının ve bebeğin sağlık durumlarını takip edebilmek son derece önemlidir.

Hamilelikte 1. Ay


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir