Hamilelikte 4. ay

07 Eylül 2011 by hamile | Filed under hafta hafta hamilelik.

Hamilelikte 4. Ay

Hamileliğin dördüncü ayında anne karnındaki bebeğin gelişiminin devam ediyor olması ve hamileliğe bağlı olarak beslenme alışkanlıklarının değişmesiyle alınan fazla kilolar artık anne adayının hamile görüntüsü kazanmasına sebep olacaktır. Anne adayı dördüncü aydan doğuma kadar geçen süreçte giyebileceği bol ve rahat kıyafetleri karnı belirginleştiği için rahatça alabilir. Bu dönemde gelişimin başlangıç evreleri yani zor kısmı atlatıldığı için ilk 3 aya oranla düşük yapma ihtimali azalacaktır. Hamileliğin dördüncü ayından itibaren anne adayı bebeğin hareketlerini hissetmeye başlayacaktır. Buna alışık olmayan anne adayı hareketlerin kaynağını ilk seferde yanlış yorumlasa da sonrasında gerçeği anlayacaktır. Bebeğinizin anne karnındaki hareket zamanını kontrole gittiğinizde doktorunuza söylemeniz olumlu olacaktır.

gebelikte 4. ay

Anne ile bebeğin beslenme konusunda iletişimini sağlayan plasenta ilk üç aydaki gelişimini bu dönemde tamamlamak üzeredir. Plasenta hormon salgısına devam ederek sürecin sağlıklı ilerlemesine yardımcı olmaktadır. Plasentadan salgılanan hormonların anne adayının kaslarını ve eklemlerini gevşetici etkisi de bulunmaktadır. Plasentadan salgılanan hormonun bu etkisi sayesinde doğumun daha kolay gerçekleşmesi sağlanacaktır. Hamileliğin dördüncü ayında bağırsakların çalışması yavaşlamaktadır. Bağırsakların çalışmasının yavaş olması anne adayının kabızlık şikâyetinin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Hamilelikte dördüncü ay anne adayının kendisini en rahat ve hamileliğe alışmış hissedeceği dönemin başlangıcıdır. Anne adayı bunun bilincinde olarak rahat geçen bu dönemlerin keyfini çıkarmaya bakmalıdır. Hamileliğin ilk üç ayında beslenme alışkanlıklarının değişmesi bu dönemde de devam etmektedir. Anne adayı daha fazla yiyecek tüketme ihtiyacı duyacak ve

 bazı yiyeceklere aşırı istek gösterirken bazılarına ise uzak durmak isteyecektir. Metabolizmada meydana gelen değişiklikler nedeniyle vücutta su kaybı yaşanacaktır. Su eksikliği nedeniyle daha az idrara gitme isteği duyacak anne adayında idrar yolları enfeksiyonu görülme ihtimali artacaktır. Bunun bilincinde olarak anne adayının gün içerisinde bol miktarda su tüketimi yapması tavsiye edilmektedir. Hamileliğin üçüncü ayından itibaren vajinada olan akıntının koyulaşması ve beyazlaşması bu dönemde de devam edecektir. Çok sık olmasa da anne adayının baş ağrılarından ve aniden ayağa kalktığında, hareket ettiğinde baş dönmesinden şikâyetçi olduğu olmaktadır.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir