Hamilelikte 6. Ay

15 Eylül 2011 by hamile | Filed under hafta hafta hamilelik.

Hamilelikte 6. Ay

Hamileliğin ilk beş ayında gerçekleşen kilo artışı bu dönemde de tek bir farkla devam etmektedir. Hamileliğin altıncı ayında gerçekleşen kilo artışının diğer aylara oranla farkı artışın artık daha düzenli bir hal almasıdır. Bu dönemde aşerme durumları önceki aylara göre daha fazla olacaktır. Aşermelerde anne adayının abur cubur diye tabir edilen pek sağlıklı olmayan yiyeceklerin tüketimden uzak durması sağlık açısından yararlı olacaktır.

Hamileliğin beşinci ayından itibaren sıkça görülmeye başlayan diş eti kanamaları özellikle dişler fırçalanırken altıncı ay içerisinde de görülmektedir. Diş eti kanamaları panik yapılacak bir durum değildir. Diş eti kanamalarını hamileliğin getirdiği normal süreçler arasında sayabiliriz. Diş eti kanamalarının sebebi hamilelik sırasında salgılanan hormonlardır. Bazı anne adayları diş etleri kanadığı veya acıdığı için bu dönemde diş sağlığına pek önem vermemektedirler. Fakat diş sağlığı özellikle hamilelik döneminde anne ve bebek sağlığı açısından çok önemli olduğu için kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Anne adayında hamileliğe bağlı olarak ciltte çatlaklar ve kırışıklıklar görülebilir. Bu hamileliğe bağlı olarak zaten duygusal dönem geçiren anne adayı için pek alışılabilecek bir durum değildir. Her ne kadar bu durumda kremlerin pek faydası olmasa da psikolojik olarak tatmin olmak ve cildi yumuşatmak için krem kullanılması tavsiye edilebilmektedir. Hamileliğin bu döneminde kullanılacak sutyenin seçimi de anne adayı için çok önemlidir. Ciltte görülen çatlakları ve kırışıklıkların göğüslerde de görülüyor olması ve destekleyici sutyenlerin göğüslerdeki bu çatlakları giderici etki göstermesi bu dönemdeki sutyen seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda bize bilgi vermektedir. Hamilelik süresince oluşan çatlaklar ve kırışıklıklar doğumdan sonra tamamen yok olmasa da belirsiz bir halde kalacağı kesindir.

Hamileliğin altıncı ayında ellerde ve ayaklarda şişmeler oluşabilmektedir. Bu durum anne ve baba adayının telaşlanmaması gereken bir durumdur. Hamileliğin bir süreç olduğunu düşündüğümüzde ellerde ve ayaklarda görülen şişliğin bu sürecin bir parçası olduğunu kolaylıkla söyleyebiliriz. Bu dönemde terleme artacağı için vücut fazla miktarda sıvı kaybı yaşayacaktır. Bu kaybın getireceği olumsuzlukları en aza indirgemek için anne adayı gün içerisinde bol miktarda sıvı tüketimi yapmalıdır.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir