Hamilelikte 7. Ay

19 Eylül 2011 by hamile | Filed under hafta hafta hamilelik.

Hamilelikte 7. Ay

Hamileliğin yedinci ayıyla birlikte bebeğin gelişimi daha da hızlanacaktır. Bebeğin gelişiminin hızlanması anne adayının bu dönemde diğer dönemlere oranla daha fazla kilo alacağının göstergesidir. İlk altı ayda gerçekleşen rahimdeki büyümeler bu dönemde de devam edecektir. Rahim büyüyerek göğüs kafesine doğru yaklaşacak ve bu durum onun akciğerlere baskı yapmasına neden olacaktır. Akciğerlere rahim tarafından baskı yapılması ise anne adayının hamileliğin yedinci ayında zaman zaman nefes alıp vermede problem yaşamasına neden olacaktır. Ayrıca rahmin bağırsaklara olan baskısı da devam ettiği için yaşanılacak kabızlık problemleri normal karşılanmalıdır. Hamilelikte sıkça yaşanan bağırsak problemleri ve buna bağlı olarak görülen kabızlık son derece normaldir.

Gebelikte 7. ayda Yüzme her anlamıyla her dönemde yararlı olan bir spor dalıdır. Yüzmenin vücuda sağladığı esneklik ve gevşeklikten hamileliğinizin bu döneminde doktorunuza danışarak faydalanabilirsiniz. Hamileliğin beşinci ayından itibaren vajinada oluşan akıntının renginin değişmesi, beyaza dönmesi ve katı bir hal alıyor olması bu dönemde de devam etmektedir. Hamileliğin yedinci ayında vajinadaki akıntı daha koyu bir hal alacaktır. Gebeliğin ilk aylarındaki halsizlik ve yorgunluk hissi dördüncü aydan itibaren zaman geçtikçe azalsa da yedinci ayda dahi bazen yaşanabilmektedir.

Hamileliğin yedinci ayında angajman adı verilen durumla karşılaşabilirsiniz. Angajman bebeğin anne karnında normalde bulunduğu yerden aşağıya doğru kaymasına verilen addır. Anne adayının angajmanı hissetmesi onun kelimelerle tarif edilemeyecek duygular yaşamasına neden olacaktır. Ayrıca bu dönemde anne adayı doğumun yaklaştığının daha çok farkına varacağı için farklı duygular ve bu duygulara bağlı olarak farklı hareketler sergileyebilir. Bunların fiziksel nedenleri olabileceği gibi genellikle psikolojik sebeplerle görülmektedirler. Anne adayının doğuma kadar olan süreyi ruhsal anlamda daha sağlıklı bir şekilde atlatabilmesi için baba adayından veya yakın arkadaşlarından yardım istemesi, dertlerini ve kaygılarını anlatarak ortak olmalarını sağlaması son derece yerinde bir davranış olacaktır. Baba adayının anne adayına bu dönemde olan desteği son derece önemlidir. Anne adayı bu dönemde uyku problemleri yaşasa da karnındaki bebeğin artık uykuda veya uyanık olduğunu anlayabiliyor olması ona ayrı bir heyecan verecektir.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir