hamilelikte akıntı rengi

07 Haziran 2011 by hamile | Filed under hamilelikte kanama.

Hamilelikte akıntı rengi

Hamilelik döneminde yaşanılan her akıntı önemlidir. Gebelik döneminde artan hormonlar, daha fazla vajinal akıntıya neden olur. Genellikle sağlıklı akıntılar, şeffaf, kokusuz, köpüksüz ve ağrısızdır. Ayrıca beyaz renkli süt kıvamında, hafif kokulu vajinal akıntılar da gebelik döneminde normal sayılır. Gebelik ilerledikçe, bu akıntılar daha fazlalaşır ve renkleri de koyulaşır. Bu akıntılar normal sayılmakla birlikte, fizyolojik akıntılar adını taşımaktadır.

Hamilelikte akıntıların önemli olduğu durumlar

Vajinal akıntının rengi değişiyor ve kahverengileşiyorsa, kokusu pis bir kokuya dönüşüyorsa, köpüklü bir kıvam halini alıyorsa doktora başvurulmalıdır. Gebelikte görülen kanlı akıntılar ve kahverengi lekelenmeler, düşük tehlikesi içerdiği için önemlidir. Özellikle de hamileliğin ilk 3 ayında, bebeğin anne karnına tutunabilmesi için, dikkat edilmeli, kanama görüldüğünde acil olarak doktora gidilmelidir.

Gebelik döneminde mantar enfeksiyonu

Artan progestron hormonları daha fazla vajinal akıntı salgılar, bu da mantar enfeksiyonu dediğimiz sorunu ortaya çıkarabilir. Hamile kadınlarda vajinal mantara çok sık rastlarız. Mantar enfeksiyonu, süt kesiği renginde ve kıvamında oluşan vajinal akıntılara kaşıntının ilave edilmesiyle belirti verir. Bunu, pamuklu ve temiz iç çamaşırları giyerek, iç çamaşırlarını ütüleyerek, nemli bırakmayarak önleyebilirsiniz. Fakat kadınlarda mantara çok sık rastlanıldığı için doktora başvurmakta fayda vardır. Doktorun önerdiği ilaç ya da kremler kullanılarak mantar enfeksiyonu giderilir.

Gebelikte kanlı akıntı ya da kahverengi akıntı yaşıyorsanız, acil olarak doktora gitmeli ve bebeğinizin sağlığının yerinde olduğunu öğrenmelisiniz.

Hamilelikte kahverengi akıntı ile ilgili bilgi almak için burayı kullanınız kahverengi akıntı


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir