hamilelikte antibiyotik kullanımı zararları

06 Haziran 2011 by hamile | Filed under Gebelik ve Hastalıklar, hamilelik.

Hamilelikte antibiyotik kullanımı zararları

Hamilelik döneminde ilaç kullanımının zararları oldukça fazladır. Ancak bu durum ilaçtan ilaca değişiklik gösterebilir. Örneğin, ruhsal bozukluk için ilaç tedavisi gören bir bayan hamile kaldığı zaman, kullandığı ilaçların bebeğe zararı oldukça fazladır. Bu yüzden, panik atak gibi ruhsal problemlerde ilaçla tedavi yapılıyorsa, önce tedavi tamamlanmalı, sonra hamile kalınmalıdır. Eğer kazara hamile kalınmış ise de, ilaçlar kademeli olarak doktor eşliğinde azaltılmalıdır.

Gebeliğin ilk 3 ayı, bebeğin sağlıklı gelişebilmesi açısından son derece önemlidir. Bu 3 ay içinde, kendine anne karnında bir yer edinir ve merkezi sinir sistemi gelişir. Buna bağlı, omurilik ve omurgaları da gelişmeye başlar. Bu dönemde yapılan tüm faaliyetler oldukça tedbirli yapılmalıdır. İlaç kullanılmamalı, ağır fiziksel aktivilerden kaçınılmalıdır. Bunun dışında beslenmeye önem verilmelidir.

Hamilelik döneminde zararı olmayan antibiyotik yok mudur?

Hamileliğin her dönemi için güvenilir olarak tanımlanmış ilaçlar vardır. Penisilin ve sefalosporin isimli antibiyotiklerin, bebeğe herhangi bir zararı bulunmaz. Ancak buradan okuduğunuz bilgiler ile kendi kendinize ilaç tedavisi yapmaktan kaçınmalısınız. Yanlış uygulamalar ve yanlış ilaçlar ile bebeği düşürebilir ya da sakat doğmasına neden olabilirsiniz.

Genelde antibiyotikler idrar yolları enfeksiyonlarında doktorlar tarafından önerilerek kullanılır. Ancak bebek zarar görebileceği için antibiyotiklerden gebelik döneminde kaçınılmalıdır. Gebeliğin her dönemi için ilaçlar, bebeğe zararlıdır. Herhangi bir konuda rahatsızlığınız var ise, bunu, doktorunuza danışarak çözmelisiniz.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir