Hamilelikte Cinsel Pozisyonlar

09 Mart 2012 by hamile | Filed under hamilelikte cinsellik.

Hamilelikte Cinsel Pozisyonlar

                Hamilelik döneminde anne adayında ve bebekte herhangi bir problem yoksa, doktor aksini belirtmedikçe cinsel hayat son bulmamaktadır. Aksine özellikle doğumun yaklaşmasıyla birlikte kadınların libidosunda artış olacağı için cinsel birleşme partnerler için daha eğlenceli bir hal alabilmektedir. Başta belirttiğimiz gibi gebelik esnasında anne ve çocukta herhangi bir problem yoksa gebeliğin bir hastalık olarak görülmesi ve anneye o şekilde davranılması gereksizdir.

                Hamilelik sağlıklı bir şekilde ilerliyorsa anne ve rahimdeki bebeğe zarar vermeden cinsel ilişkiye girmek için doğru pozisyonların tercih edilmesi gerekmektedir. Yani hamilelikte cinsel ilişki esnasında normal dönemlerde uygulanabilen her pozisyonun uygulanmaması gerekmektedir. Hamilelik döneminde denenecek olan cinsel pozisyonlar kim bilir cinsel hayatınızın daha renkli bir hal almasına imkan tanıyabilir. Hamilelik döneminde cinselliğin daha renkli olacağını kadın cinsel organının bu dönemde daha kolay uyarılıp, orgazm olmasından da çıkarabiliriz. Kadın cinsel organının bu dönemde daha kolay uyarılabiliyor olmasının sebebi hamilelik döneminde burada gerçekleşen kanlanmanın miktarının artışıdır. Hamilelik döneminde kolay ulaşılabilen orgazm sonrasında vücut endorfin salgılamaktadır. Endorfin salgılanması ise hem anneye hem de anne karnındaki bebeğe mutluluk sağlamaktadır.

                Hamilelik öncesinde birçok cinsel birleşmede eşler tarafından tercih edilen misyoner pozisyonu yani kadının sırt üstü yatarak erkeğin üstte olması pozisyonu çiftlerin % 80’i tarafından hamilelik döneminde tercih edilmemektedir. Misyoner pozisyonu olarak adlandırılan pozisyon özellikle hamileliğin ilerleyen dönemlerde erkeğin kadının karnına baskı uygulaması sonucunda hem kadına rahatsızlık veriyor hem de anne karnındaki bebeğin normal olmayan bir basınca maruz kalmasına neden oluyor. Rahme yapılan baskı kadında kan dolaşımının rutin bir şekilde işlemesinin de önünde engel oluşturmaktadır.

                Hamilelik döneminde partnerler ikisinin de yan yana yattıkları ve kaşık pozisyonu olarak adlandırılan pozisyonu deneyebilirler. Bu pozisyonda erkek kadının arkasında kalmakta ve bu şekilde cinsel birleşme gerçekleşmektedir. Erkek ve kadın ayakta dururken erkeğin kadının arkasında durması ve kadının bel kısmından öne doğru eğilmesiyle de hamilelik döneminde bebeğe basınç uygulanmadan cinsel birleşme gerçekleştirilebilir. Ayrıca halk arasında köpek pozisyonu olarak adlandırılan ve kadının dizlerinin ve ellerinin üstünde durduğu pozisyonda erkeğin kadının arkasında durmasıyla da hamilelik döneminde sağlıklı bir cinsel pozisyon elde edilmiş olmaktadır. Bütün bunların haricinde erkek ve kadının cinsel organının birbiriyle temas etmediği, bu durumdayken birbirlerini elleriyle tatmin ettikleri pozisyonların da hamilelik dönemindeki cinsellik için herhangi bir sakıncası bulunmamaktadır.

Hamilelikte Cinsel Pozisyonlar Resimli


Tags:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir