Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gereken Faktörler

22 Nisan 2012 by hamile | Filed under hamilelik, Hamilelikte Beslenme.

Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gereken Faktörler

Hamilelik döneminde anne ve bebek sağlığı için dr kontrollerinin düzenli olması en temel gerekliliktir. Bunun yanında beslenme planı ve yorucu olmayan egzersizler kesinlikle uygulanmalıdır.Eğer bu faktörlere dikkat edilirse hem anne karnında bebek gelişimi sağlıklı seyreder hemde anneler doğum sonrasında başta kilo problemi olmak üzere birçok sağlık sorunu yaşamakdan sakınmış olurlar.
İlk adım besin diyetleri :  burada öncelik verilmesi gereken konu bebek ihtiyacı olan besinleri alırken annenin gebelik ve sonrasında kilo alımını kontrol altında tutulmasıdır. Bu diyetlerle hem bebek hem anne sağlıklı şekilde beslenir.
Anne kendisi için gerekli olan kalsiyumu karşılayamaz ise bebek de kalsiyum ihtiyacını vucuttan sağlayacagı için hem bebekde gelişim sorunu görülür hemde annede kemik erimesi , diş dökülmesi, tırnak hastalıkları gibi sorunlar çıkmaktadır. Ayrıca kalsiyum bebeğin zeka gelişimde de önemli bir rol üslenmektedir.
Protein takviyesi : hamilelikde anne ve bebek proteine çok fazla ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle anne hergün düzenli olarak Dr. Tarafından belirlenen oranlarda protein kaynağı olan yumurta, et, tavuk, balık, süt, yoğurt, peynir,kuru baklagiller, ceviz , fındık tüketmelidir.

karbonhidrat takviyesi : karbonhidratlar hamilelikde anneye enerji için bebeğe de gelişimi için gereklidir. Bunun için düzenli olarak tahıllı yiyecekler, kuru baklagiller , ekmek , makarna gibi ürünler aşırıya kaçılmadan tüketilmelidir.

Gebelikde beslenme sırasında en dikkat edilmesi bir madde ise beslenmenin tansiyon durumuna etkisidir. Bu nedenle sürekli dr kontrolünde olunmalıdır. Tıpda Preeklampsi olarak isimlendirilen tansiyon sorunu dikkat edilmez ise vücutta ödem oluşumu, hızla kilo alımı , aşırı protein kaybına neden olur.Gözardı edilen  bu tansiyon sorunu erken doğum, düşük, annede yada bebekde böbrek yetmezliği gibi ciddi sorunlara sebep olabilir.

Anne egzersizler yanında sürekli olarak beslenmesine dikkat etmelidir


Comments are disabled