Hamilelikte Diş Ağrısı İçin Ne Yapmalı

03 Mayıs 2012 by hamile | Filed under hamilelik.

Hamile bayanların çoğu sık ve az olarak yemek yer. Ara öğünlerde şekeri fazla kaçırmak dişlere zarar verecektir. Bu nedenle şekerli besinler aldıktan sonra dişlerinizi fırçalamaya özen göstermelisiniz. Dişler temizlenmediğinde çürüğe yol açacaklardır. Bu da ağrınızın olmasına sebep olur.  Hamilelik sürecinizde hormonlarınızdaki değişim diş etlerinizi de etkiliyor. Dişeti hastalıklarının önlenmesi için diş temizliği yaptırabilirsiniz. Devam eden dişeti hastalıkları sadece anneyi değil bebeği de kötü etkileyecektir.  Bu durum doğum ağırlığının düşmesi veya erken doğuma sebep olabilir. Ayrıca doğumdan sonra dişlerinizdeki çürükler bebeğinize de geçebilir. Bebeğinizle sürekli olarak yakın temasta bulunacağınızdan dişlerinizi çürüten bakterilerin onlara bulaşmasına neden olabilirsiniz.

Diş hastalıklarından korunmak için günde en az iki kez dişlerinizi fırçalamalısınız. Diş aralarını ve dilinizin üzerindeki bakterileri de temizlemeye özen gösterin. Hamileliğin ilk aylarındaki kusmalardan sonra ağzınızı çalkalamak yeterli olmayacaktır. Asitli içecekler dişlere zarar vereceğinden mümkün olduğu kadar az tüketmelisiniz. Ayrıca fazla şekerli besinlerden de uzak durun. Eğer kısa süre içerisinde dişlerinizi fırçalama imkanınız olmazsa şekersiz bir sakız çiğneyebilirsiniz.

İlk üç aylık ve son üç aylık dönemlerde her ne kadar tedaviden kaçınılsa da eğer sizi çok fazla rahatsız eden bir ağrı varsa veya sağlığınızı daha kötü etkileyecek bir durumla karşılaşırsanız bu dönemlerde diş tedavinizi yaptırmanız mümkün. Hamileliğinizin ikinci üç aylık dönemi diş tedavisi için daha uygundur.  Bu dönemde dişlerinize dolgu yaptırabilir, dişlerinizi çektirebilir yada kanal tedavisi yaptırabilirsiniz.

Diş ağrınız sizi çok fazla rahatsız ediyorsa dişinize karanfil yağıyla tampon yapabilirsiniz. Ağrıyan dişinizin üstüne çiğ patates koyabilirsiniz. Buz tedavisi uygulayabilirsiniz.  Bir diğer yöntem de bir diş sarımsağı yarım bardak sirkede kaynatıp ağzınızı çalkalamaktır.    Eğer ağrı devam ederse diş hekiminize başvurmalısınız.

 


Comments are disabled