Hamilelikte Folik Asit Kullanımı

17 Mayıs 2011 by hamile | Filed under hamilelik vitamin ve mineraller.

Hamilelikte Folik Asit Kullanımı

Hamilelikte, gerek anne adayı için gerekse bebek için beslenme oldukça önemlidir. Hamilelikte folik asit kullanımı ile doğacak çocuğun sakat olma şansı azaltılabilir.

Folik asit nedir ?

Folik asit, genellikle sebze, meyve, patates, süt ürünleri, kepekli ürünler ve bakliyatlarda bulunan bir çeşit vitamindir. Gün içinde dengeli ve sağlıklı yemek yiyorsanız, folik asit alıyorsunuz demektir. Ancak hamilelikte folik aside daha fazla ihtiyaç duyulur, bunu gidermek için de folik asit tabletleri kullanılır. Aynı diğer vitaminlerde olduğu gibi, tablet halinde alacağınız folik asit, bebeğinizin gelişimi için faydalı olacaktır. Daha önceden çocuk sahibi olmuş olsanız bile yeni hamileliğinizde, folik asit almanız gerecektir. Genellikle, folik asit, hamile kalmayı planlayan bayanlarda ve yeni hamile bayanlarda kullanılmalıdır.

Folik Asit İçeren Besinler Folik asit yönünden zengin gıdalar

Folik asit bir çok meyve ve sebzede bulunmaktadır. Bunlar: kuzu karaciğeri, fasulye nohut,  yumurtalar, narenciye, ıspanak, Kavun karpuz ve lahana da bol miktarda folik asit bulunur

Hamilelikte folik asit kullanımı neden gereklidir?

Gebeliğin ilk haftalarında, bebeğin merkezi sinir sistemi oluşmaktadır. Beyin ve omurilik ilk haftalarda oluştuğu için, gebe kalmayı düşünenen bayanlar folik asit kullanmalıdır. Gün içinde yediğimiz gıdalardan folik asit ihtiyacımızı karşılarız, ancak gebelikte ihtiyaç duyulan folik asit, besinlerden alınarak yeterli olmaz. Bu yüzden diğer vitamin tabletleri gibi, folik asit tabletleri gebeliğin ilk dönemlerinde alınmalıdır. Hamilelikte folik asit kullanımı sayesinde, bebeğin sakat ya da başka sorunlar ile doğum riski en aza indirilir. Folik asit, bebeğin sakat doğmasını tam anlamıyla engel olmaz, bunun için bir garanti vermez fakat sakat çocuğa sahip olma şansını azaltır.

Folik asit nerden alabilirim ?

Aynı diğer vitaminlerde olduğu gibi, reçetesiz bir şekilde eczaneden temin edebileceğiniz folik asidi, prospektüsünün dışında kullanmamalısınız. Hamileler için gerekli uyarı ve önlemleri okuduktan sonra düzenli bir şekilde folik asit kullanabilirsiniz.

Folik asit kullanmaya ne zaman başlamalıyım?

Doğum kontrol hapları, hamile kalmayı istemeyen bayanlar için bir doğum kontrol yöntemidir. Nasıl ki, hamile kalmak için doğum kontrol haplarını bırakıyorsanız, bu süreç içinde folik asit kullanmaya başlayabilirsiniz. Hamilelikten önce folik asit kullanmak son derece akıllı bir davranıştır. Bebeğin gelişimini hızlandırır ve bebeği sağlıklı kılar.

Hamilelikte folik asit kullanımı için, doktorunuza danışabilir, gerekli uyarıları ondan da alabilirsiniz.


Tags: , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir