Hamilelikte Greyfurtun Zararları

24 Nisan 2012 by hamile | Filed under Genel.

Hamilelik dönemi  hem bebek hem anne sağlığı açısından beslenme düzenine ve besin tüketimine en dikkat edilmesi gereken dönemdir. Sürekli tüketilen, zararsız gibi görünen yiyecekler hamilelik döneminde bebeğe veya anneye sağlık sorunları yaşatabilir.
Greyfurt  bu besinler içinde asitli olması nedeniyle dikkat edilmesi gereken turunçgillerdendir. Greyfurt  içeriğinde antioksidanlar , fazlaca c vitamini , kalori , fosfor ,potasyum, kalsiyum , su ve asit bulunmaktadır. C vitamini = 58 mg bulunmaktadır. Besin değeri bakımından oldukca zengin olan bu meyvayı tüketirken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır.Hamilelik döneminde sıkça kullanımı içeriğindeki asit nedeniyle sağlık açısından ciddi sorunlara kaynak olabilir. Midede asit ph derecesinde artım gerçekleşir ve asit içeriği midede yanma gastrit ve ülser gibi hastalıkların başgöstermesine zemin hazırlamaktadır. Bu gibi rahatsızlıklar anne karnında çocuk gelişimi açısından olumsuz sonuçlar doğurmaktadır.
Greyfurtun içindeki C vitamini vücutta bulunan demirin bağırsakta  emiliminde,bağışıklık direncinin artırılması ile vucudun hastalık faktörü olan mikroorganızmalardan korunmasında ve metabolizmamızın desteklenmesi için gerekli bir vitamindir. Bu vitaminin vucutta depolanamaması nedeni ile hergün belirli oranlarda takviye olarak alınması gerekmektedir. Hamilelik döneminde ise bu miktarlara çok özen gösterilmelidir. Bunun yanı sıra

gebelikde ilaç kullanımı var ise greyfurt suyu kesinlikle içilmemelidir. Çünkü bağırsakda ve karaciğerde bulunan enzimler ilaçları parçalayarak vucuttan atar. Gebelikde ilaç kullanan kişi grayfurt tüketimi ile enzimlerin yok edilmesine neden olur. İlaçların parçalanması gecikir. Bu geçikme ise anne kanında ilaç birikimine yol açar. Bunun sonucu İlaç zehirlenmesi olacağı gibi anne karnındaki bebkde de ölüm yada zehirlenme gözlemlenebilir. Yada doğum sonrası bebekde ilaç birikimine bağlı hastalık yada gelişim bozukluğu gözlemlenebilir.
Ancak hamilelik sonrasında oluşan çatlaklar için bol bol greyfurt tüketilmeli. Çatlak oluşan bölgelere düzenli olarak greyfurt yağı ile masaj yapılmalıdır


Comments are disabled