hamilelikte grip tedavisi

19 Mayıs 2011 by hamile | Filed under hamilelik.

Hamilelikte grip tedavisi

Grip nedir?

Grip, ateş, halsizlik, üşüme, titreme, baş ağrısı ve hapşurma olarak kendini gösterebilen bir üst solunum rahatsızlığıdır. Özellikle kış aylarında ve mevsim değişikliklerinde gribe rastlanılır. Gribe yol açan neden, mikroptur, yani üşümek ile grip olunmaz. Her yıl dünyada salgın şeklinde kendini gösteren gripten korunma yolları arasında en başta gelen şey beslenmedir. Vücut direnci düşük olan insanlarda daha fazla grip hastalığı görülür. Kimi insan çok hafif bir gribal enfeksiyon geçirirken, kimi insan ise çok ağır yaşayabilir. Bu durum, tamamen kişilerin metabolizmasına ve hastalıklara karşı vücut dirençlerine bağlıdır. Gebelerin vücut dirençleri düşük olduğu için, grip hastalığını daha ağır geçirebilirler. Bunun için alınacak önlemler ile hastalık riski azaltılabilir.

Hamilelikte sadece gribi önlemek için değil, bebeğin ve annenin genel sağlığı için dengeli ve düzenli beslenme şarttır. Lifli gıda tüketimi ile sindirim sistemi rahatlar ve kabızlık önlenir. Gün içinde çok ve az yiyerek, dengeli ve düzenli beslenmiş olunur. C vitamini açısından zengin olan portakal ve greyfurt, doğal meyve suyu sıkarak tüketilebilir. Hamilelikte sürekli olarak doktorunuzla irtibat halinde olmalısınız. Yaşadığınız alışılmamış bir durumda hemen doktorunuza başvurmalısınız. Doktorunuzun önermediği bitkisel çayları ve ilaçları kesinlikle kullanmamalısınız, çünkü bu maddelerin içeriğinde ne olup olmadığını bilmediğiniz için bebeğe zarar verebilirsiniz.

Gebelikte Grip olunca neler yapmalı?

Hamilelikte grip olduysanız, bol bol sıvı tüketmeli ve istirahat etmelisiniz. Bulunduğunuz odayı sık sık havalandırarak, içerdeki kirli havanın temiz oksijen ile yer değiştirmesini sağlayabilirsiniz. Hamilelikte grip olunduğu zaman, kimyasal burun spreyleri yerine, deniz suyu spreyleri tercih edilmelidir. Hamilelikte burnunuzun tıkalı olmaması, bebeğinizin oksijen alması açısından oldukça önemlidir, bu yüzden burnunuz tıkandığında, odaya nemli bir bez koyarak havalanmasını sağlayabilir ya da az önce bahsettiğimiz gibi deniz suyu spreylerini tercih edebilirsiniz. Gebelik sırasında grip aşısı yaptırmaktan kaçınmalısınız, bunun bebeğe zararı olabilir. Elinizden geldiğince doğal yollar ile grip hastalığınızı geçirebilirsiniz. Eğer yüksek ateş problemi yaşarsanız, doktorunuza başvurararak size uygun tedavi yöntemini öğrenebilirsiniz, çünkü yüksek ateşin bebeğin üzerinde olumsuz etkileri bulunur.

Hamilelikte grip tedavisi için bol sıvı tüketmeli, dengeli beslenmeli, C vitamini almalı ve istirahat etmelisiniz. Ancak oluşan her durumda doktorunuz ile görüşüp herşeyin normal olduğunu öğrenmelisiniz. Geçmiş olsun ! daha fazlası için bu yazımıza da bir göz atın

grip bebege geçermi


Tags: , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir