Hamilelikte Halsizlik Nedenleri

26 Nisan 2012 by hamile | Filed under hamilelik.

Hamilelikte Halsizlik Nedenleri

Hamileliğin ilk 3 ayında görülmeye başlanan halsizlik şikayetleri  nedeni ile birçok kadın endişelenmekde ve doktora başvurmaktadır.
Bu halsizliklerin kesin nedeni tam olarak belirtilmemekle birlikde anne adayları stres faktörleri,  beslenme düzenleri, yaşam alanları , çalışıyor ise iş yaşantısı ve ailesel faktörleri  göz önünde bulundurularak kontrollerden geçirilmektedir. İlk  dönemlerde  görülen halsizlik şikayetleri daha sonradan  değişim gösteren hormon düzeyleri ve kan dolaşımındaki farklılıklar ile değerlendirilmektedir. Hamilelikde halsizlik yaratacak bir diğer etmen ise yorgunluktur.  Hamileliğe karar verildiğinde, hamile kalınmadan beslenme alışkanlığı , sık tüketilen besinler, stres faktörleri vs. de düzenlenmeler yapılmalıdır. Bu düzenlenmeler hamilelik sırasında yapılmaya başlanırsa halsizlik ve baş ağrısı şikayetleri oluşur. Bebek gelişimide olumsuz etkilenir. Örneğin hamile kalındığında, normal dönemde sıkca tüketilen kafein bir anda azaltılır veya tümüyle kesilir ise,  Anne adayının vücudu  bu değişime birkaç gün süreli halsizlik olarak reaksiyon

Ancak hamileliğin  6. ayından sonra görülen halsizlikler ciddiye alınmalıdır. 6. Ay ve sonrası halsizliklerde tansiyon kontrolleri göz ardı edilmemelidir . Çünkü hamilelikle birlikde oluşan hipertansiyon   ve  (preeklampsi )gebelik zehirlenmesi  , en çok bu aylarda karşılaşılan ve halsizlik şikayeti ile teşhis edilen sağlık sorunlarıdır.
Açlık , Stres, yorgunluk da halsizlik ve hatta senkop nöbeti (sıkca bayılma) nedeni olabilir.
Bu gibi şikayetleri olan hamile hanımlar önce doktora danışmakla birlikde beslenme düzenlerine dikkat etmeli , gün içinde yeteri kadar dinlenmeli, hafif yürüyüş egzersizleri yapmalı ve masaj seansları uygulamalı, dr kontrolünde enerji veren besinlerle vücudunu gün içinde desteklemelidir.
Hamileliğin son ayında ise tekrar halsizlik hissedilebilir  ve bunun yanında huzursuzluk gözlemlenebilir. Bunun nedeni ise doğum sırası sancı düşüncesi ve doğum sonrası  dönemi  düşünme ,anne olma kavramı ile birlikde gelen sorumluluk endişesidir


Comments are disabled