Hamilelikte İshal Tedavisi

16 Mayıs 2011 by hamile | Filed under Gebelik ve Hastalıklar.

Hamilelikte İshal Tedavisi

Hamilelikte her hastalık önemlidir. Bebeğin sağlığı açısındna yaşanılan her durum için doktorla irtibat halinde olunmalıdır. İshal, aniden başlayan sulu dışkılama demektir. Günde 3 ten fazla sulu dışkılma var ise, ishal sayılır.Aynı zamanda, ishale ek olarak mide bulantısı, kusma, karın ağrısı ve baş ağrısı da eklenebilir. İshaller, besin zehirlenmelerinden, üşütmekten ve gribal enfeksiyonlardan oluşmaktadır. Gebelik döneminde ishal yaşıyorsanız acil olarak doktorunuza ya da kadın doğum uzmanına gitmeli, bebeğinizin sağlığına baktırmalısınız.

Gebelikte karşılaşılabilecek en kötü durumlardan biri de ishaldir. Vücutta aşırı su kaybına yol açan ishal, bebek için tehlike arz eder. Vücutta ishal görülüyorsa önce doktora gitmeli sonra da önerilenler uygulanmalıdır.

Gebelikte İshalden nasıl korunurum? Hamilelikte İshal Tedavisi

Gebelik döneminde çok fazla dikkat edilmesi gereken bir nokta var, o da, meyve ve sebzelerin çok iyi yıkanmasıdır. Genelde besin zehirlenmeleri, ince ve kalın barsaklarda enfeksiyonlara sebep olur bu da ishal olarak kendini gösterebilir. Özellikle göbek salata, maruk, domates gibi üzerinde çok kir tutabilen gıdalar çok iyi yıkanmalı, yemeden önce 1 saat sirkeli suda bekletilmelidir. Bu sayede üzerindeki mikroplar kırılır. Sirkeli sudan çıkarıp yıkandığı zaman da, temizlenmiş olur ve bakteri üretmez.

Bunun dışında ishalden korunmak için, tükettiğiniz tüm gıdaların son kullanma sürelerine bakmalısnız. Süt ve süt ürünleri çok çabuk bozulduğu için, günlük almanı faydalı olacaktır. Sosis salam gibi gıdaları tüketmemeye özen göstermeli, çiğ ya da pişmemiş gıdalardan kaçınmalısınız. Bunun dışında ishal olduğunuz zaman kendi bildiğiniz tedavi yöntemlerini uygulamamalı, doktora başvurmalısınız. Bol bol içmeniz, ishalde kaybettiğiniz su oranını vücuda geri kazandıracaktır. Doğal meyve suları ve vitaminlerle de takviye sağlanabilir ancak dediğimiz gibi, doktora danışmadan herhangi bir şey yapmamalısınız. Hamilelikte İshal Tedavisi dışında hamilelikle ilgili tüm bilgileri sitemizde bulabilir isterseniz aşağıda yorumlarınızı paylaşabilirsiniz

 


Tags: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir