hamilelikte kabızlık nasıl giderilir

25 Mayıs 2011 by hamile | Filed under Gebelik ve Hastalıklar, hamilelik.

Hamilelikte kabızlık nasıl giderilir?

Her anne adayının yaşadığı sorunlardan biri, kabızlıktır. Kabızlık sadece gebelik zamanında değil, kişinin hayatı boyunca yaşayabileceği bir bağırsak sorunudur. Genelde kalıtımsal nedenlerden ya da dengesiz beslenmeden kaynaklanır. Hamileliğin ilk aylarında çok sık rastlanılan kabızlık problemi, büyümekte olan uterusun baskı yapması ve bağırsaklardaki kasların gevşemesinden dolayı görülür. Hamilelikte kabızlığın çözümleri basittir ve uygulandığı zaman, kişiyi bu dertten kurtarır.

Kabızlığın bir bağırsak sorunu olduğunu biliyor olmamız, beslenme alışkanlıklarımızı düzeltmemiz gerektiğini hatırlatır. Gebelik döneminde hormon değişikliklerinden dolayı, tüm anne adaylarında bazı sorunlar görülür. Genelde beslenme sorunlarına bağlı olarak oluşan problemler arasında, kabızlık, şişkinlik, mide bulantısı ve gaz vardır. Bu sorunların hemen hemen hepsi düzgün beslenme ile çözülebilir. Gebe bayanların bol lifli gıdalar tüketmesi şarttır. Böylece, sindirim kolay olur ve kabızlık oluşmaz. Ayrıca kabızlığın belirtisi olarak ortaya çıkan gazlar da sağlıklı ve dengeli beslenme ile giderilebilir.

Peki nedir bu lifli gıdalar ?

Kepekli ekmek, yulaf ezmesi, makarnalar, meyve ve sebzeler, posalı yiyecekler, doğal meyve suları, bazı kuruyemişler, barbunya, ahududu ve kuru meyvelerde lif oranı yüksektir. Ancak dikkat edilmesi gereken noktalardan biri, eğer lif oranı az olan besinler tüketiliyorsa, aniden lif oranı yüksek besinlere geçilmemelidir. Yavaş yavaş her öğüne katacağınız lifli gıdalar sayesinde kabızlığa çözüm bulabilirsiniz.

Lifli gıdaların yanı sıra bol su içmek de kabızlığı önleyecektir. Sindirilmesi zor olan gıdalar, su sayesinde yumuşayacak ve sindirim kanallarından daha rahat geçecektir. İnsan hayatı için önemli bir yer taşıyan su, günde en az 1.5 litre tüketilmelidir.

Hamilelikte oluşan kabızlık nasıl giderilir diye merak ediyorsanız, yukarıda yazılanlara dikkat etmeli bunun dışında, spor yapmaya özen göstermelisiniz. Ağır sporlar yerine günlük hafif egzersizler tercih edilmelidir. Böylece, hem bebek hem de anne adayı rahatlamış olur. Kabızlığı önlemenin bir diğer yolu da, sabahları aç karnına içilen sudur. Öğün atlamadan, sık ve az yemek yenilirse sindirim sistemi de o kadar düzenli çalışır. Yemek yenilirken, iyice çiğnenmeli ve öyle yutulmalıdır. Bağırsak sorunlarının en büyük sebepleri, hızlı yemek yemekten, öğün atlamaktan ve iyi çiğnemeden yutmaktan oluşur. Tüm bunları uyguladığınız zaman, gerek gebelikte gerekse normal hayatınızda kabızlık sorunlarını önlemiş olursunuz.


Tags: , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir