hamilelikte kahverengi akıntı gelmesi

27 Mayıs 2011 by hamile | Filed under hamilelik, hamilelikte kanama.

Hamilelikte kahverengi akıntı gelmesi

Kadınların hayatları boyunca en çok şikayet ettikleri durumlardan birisi, akıntılardır. Her kadın akıntı problemi yaşamakla birlikte, bu akıntıların bir hastalığın belirtisi olup olmadığını öğrenmek için doktora gitmelidir. Gebeliğin ilk haftalarında da buna benzer akıntılar yaşanmaktadır. Hamilelikte 2 dönemde kanama problemleri yaşanır. Bu dönemler, gebeliğin ilk haftaları ile gebeliğin son haftalarıdır. İlk üç aydaki kanamalar genellikle düşük tehlikesi olduğu için göz altına alınmalıdır. Gebelikteki en erken kanamalar, bebeğin rahme yerleşmesi esnasında görülen kanamalardır. Bebek, rahim duvarında kendine bir yer açar ve oraya yerleşir, bu durum da anne adayında kanamaya neden olur. Genellikle kahverengi akıntı olarak kendini gösteren bu kanama, birkaç damla görüldükten sonra kendiliğinden kaybolur.

Gebelik sırasında görülen kahverengi akıntılar yani kanamalar, anormal bir durum olmamakla birlikte, araştırılmalıdır. Gebeliğin ilk aylarından görülen kahverengi akıntılar, düşük tehlikesi ya da düşük, dış gebelik ya da mol gebeliğinden oluşabilir. Rahim ağzında oluşmuş yaralar, cinsel ilişki sonrasında oluşan tahrişler ya da bazı enfeksiyonlar da hamilelikte kahverengi akıntı gelmesine neden olabilir. Ne olursa olsun, kahverengi akıntı yahut kanama gördükleri zaman, anne adayları kendi başlarına çözüm üretmeden,doktora başvurmalıdır.

Hamilelikteki Beyaz Renkli Akıntılar: beyaz renkteki akıntılar hamilelik öncesinden kalma akıntılar olabilir. idrar yolları enfeksiyonundan kaynaklanan akıntılar olabilir. mantar enfeksiyonlarından kaynaklanan akıntılar olabilir durumun doktor tarafından tetkiki gereklidir.


Tags: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir