Hamilelikte limon yemek zararlı mı?

25 Eylül 2012 by hamile | Filed under hamilelik, hamilelik vitamin ve mineraller, Hamilelikte Beslenme.

 

Hamilelerin en çok merak ettiği ve bilgi eksikliği yaşadıkları konudur,  beslenme konusu. Hamileler, gebeliğin ilk 3 aylık döneminde aş erirler.  Aş erme döneminde gebelerin bazı besinlere normalden daha fazla istek duyması veya bazı besinlerden tiksinmesi hiç yemek istememesi, gebenin ve bebeğinin ihtiyaç durumuna göre şekillendiği bilinmektedir. Yani anne ve karnındaki çocuk, bir besin maddesine fiziki olarak ihtiyaç duyuyorsa o besini aş ererek istekleri artırılıyor. Bazı durumlarda geçmişte bastırılmış, bilinç altına itilmiş isteklerde gebelik döneminde aş erme olarak karşımıza çıkabiliyor.

Gelelim bu konunun hamilelikte limon yeme ile ilgini. Hamileler aş erme dönemlerinde en çok limon ve turşu aş ererler. Turşunun aş erme nedeninin kültürel yapıdan kaynaklandığı ve normal zamanlarda da turşunun bir cazibesi olduğunu söyleyebiliriz. Ama limon da durum farklıdır.

Limon her derde deva olan bir ilaç olarak düşünülebilir. Limonun antioksidan özelliği vücudu birçok hastalıktan korumaktadır. Ayrıca kan basıncını düşürmesi ve bir çok kanser türüne karşı koruma kalkanı oluşturması onu çok özel yapmaktadır. Anne karnındaki bebeklerde birçok hastalığa karşı savunmasızdır. O yüzden bebek kendi savunmasını oluşturmak için, annelerini bazı besinlere yönlendirirler. Limonda bu besinlerden biridir ve bolca yemenin sağlıklı bir anneye hiçbir zararı yoktur. Ama eğer anne”de düşük tansiyon hastalığı varsa, limon yemesi önerilmez. Ayrıca gebeler doktorları yardımı ile besin tüketim cetveli oluşturmalıdır.


Tags: , , , ,

Comments are disabled