Hamilelikte Rezene Çayı

11 Temmuz 2011 by hamile | Filed under hamilelik.

Hamilelikte Rezene Çayı

İnsanlar bitkisel çayları, hastalıklardan korunmak ya da başka sebeplerden dolayı tüketirler. Gerek hamilelik döneminde gerekse normal yaşantıda içilen bu bitkisel çayların, vücuda yararlı olduğu ve hiçbir zararının dokunmadığı bilinir. Fakat durum yanlıştır. Adı ne kadar bitkisel de olsa, fazla tüketmek zararlıdır. Her bitkisel çayın vücuttaki işlevi farklıdır. Hamilelikte içilen rezene çayının, rahim kasılmalarına faydası vardır. Hamilelik boyunca devam eden kasılmalar ve kramplar için birebir olan rezene çayı günde en fazla 2 bardak içilmelidir. Bu doz aşıldığı zaman, anne adayına ve bebeğe olumsuz sonuçlar yaratır.

Yeşil çaylar ile ıhlamur tüketmek, grip hastalığına iyi gelir. Yeşil çay içerek kan dolaşımınızı düzenleyebilirsiniz. Ihlamur tüketerek de, vücutta oluşmuş olan ödemler indirilebilir. Gebelikte Hazımsızlık ve şişkinlik sorununu ortadan kaldıran papatya ve zencefil çayı, aynı zamanda adet söktürücüdür. Ayrıca, uyku problemi çekenler için papatya çayı önerilmektedir. Hamilelikte, zencefil çayı içerek, gebelik belirtilerinden olan bulantı ve kusmaları önleyebilirsiniz. Bitkisel çaylardan bir diğeri olan rezene çayı ise, yüksek dozlardaki rahim kramplarına ve ağrılarına iyi gelmektedir.

Bitkisel çayların zararları arasında düşük başta gelir. Günde 2 den fazla bitki çayı tüketmek, anne karnındaki bebeğin gelişimini durdurabilir ya da bebeğin ölmesine neden olabilir. Bu yüzden belirtilen dozajdan fazla tüketmemeye çok dikkat etmelisiniz.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir