Hamilelikte Şeker Yüklemesi Ne zaman Yapılır

30 Nisan 2012 by hamile | Filed under hamilelik.

Eğer anne hamilelik öncesinde şeker hastası ise  hamilelik süresince beslenme dahil tüm sürecin dr gözetimi altında olması gerekmektedir.

 

Hamilelikte şeker sorunları genellikle hamileliğin 4.aylarında dikkat çekmektedir. Hamilelerin %5 inde mutlaka gebeliğe bağlı şeker sorunu oluşur ve bu vakaların çoğu genelde doğum sonrasında kendiliğinden iyileşme gösterir.

Bunun nedeni hormonların bebeğin enerji ihtiyacını karşılamak için bu dönemde şeker üretimini artırmasıdır. Bu artış sonucu şeker yükselmesini düzenleyen insülin hormonu yetersiz kalmaktadır. Baskın gebelik hormonları insülin hormonlarını etkisiz hale getirince Annede gebeliğe bağlı şeker görülmektedir.

Şeker Yükleme Testi Nasıl Yapılır?

Hamileliğin 24. ve 28. Haftalarında Dr. Annenin şeker hastası olup olmadığını araştırmaktadır. Bu aşamada anneye şeker yüklemesi  yapılır. Şeker yüklemesinin ilk evresinde 50 gr glikoz eritilip anneye içirilir. Tok yada aç olmak fark etmez. Bir saat sonrasında kan sayımı yapılır.. Eğer sayım sonucunda şeker oranı 140 mg dan fazla ise anneye bir test daha yapılmaktadır.

İkinci evrede ise 12 saat aç kalması sağlanan anneden Sabah önce aç olarak kan alınır. Daha sonra 100 gr şeker takviyesi yapılarak sırası ile 1 saat, 2 saat ve 3 saat ara ile kandaki glikoz oranları ölçülür.Bütün bu sayımlar sonucunda değerler karşılaştırılıp gebeliğe bağlı diyabet hastası olup / olunmadığı tanısı yapılır.

Hamilelikde eğer şeker hastalığı olur ise iri bebek doğumları ve bebekde şeker hastalığı gibi sorunlar beklenebilir.

Hamilelik süresince şeker sorununa önlem almak için Beslenmeye her zaman dikkat edilmelidir. Şeker ihtiyacı pasta , tatlı , çikolata gibi besinlerden değil Meyve şekerlerinden karşılanmalıdır. Fazla ağır olmayan egzersizler hergün düzenli olarak yapılmalıdır. Özellikle yürüyüş çok faydalı olacaktır.

Aşırı kilo alımından sakınılmalıdır.Beslenme her zaman kontrol altında tutulmalıdır


Comments are disabled