hamilelikte şeker yüklemesi

19 Haziran 2011 by hamile | Filed under Gebelik ve Hastalıklar, hamilelik vitamin ve mineraller.

Hamilelikte şeker yüklemesi

Hamilelik şekeri, gebelik döneminde anne adaylarının yaşadığı bir çeşit şeker hastalığı olarak bilinir. Bunun sebebi, vücut, şekeri kullanması gerektiği kadar kullanamaz ve kan şekeri değerleri normalin üzerine çıkar. Genellikle gebeliğin 5 ya da 6. aylarında karşılaşılan bu sorun, doğumdan sonra kendiliğinden kaybolur.

Hamilelikte şeker yüklemesinin Bebeğe etkisi nedir?

Şeker oranının yüksek olması, hem anne adayını hem de bebeği olumsuz etkiler. Tedavi altına alınmadığı takdirde, doğum sırasında olumsuzluklarla karşılaşmak Sürpriz olmaz. Aşırı şeker yüzünden, anne karnındaki bebek daha fazla büyüyüp gelişebilir. Ayrıca kalıtımsal olarak anneden bebeğe şeker hastalığı geçebilir, bu da, bebeğin ileriki yaşamında şeker hastası olabileceğinin riskini taşır.

Tedavi için ne yapılmalıdır?

Gebelikte ortaya çıkan şeker yükselmesi için, beslenme alışkanlıkları değiştirilmeli ve egzersiz yapılmalıdır. Ancak hamile bayanlar kesinlikle kendi ürettikleri çözümleri uygulamaya çalışmamalı, konu beslenme dahi olsa, doktora danışıp öyle yapmalıdır. Gebelik döneminde iştahın artması ile birlikte, çikolata, dondurma ve tatlı gibi yiyeceklere duyulan ilgi artar. Ancak bunları tüketmek yerine doğal meyveler tercih edilmeli, taze sıkılmış meyve suları içilmelidir. Dengeli ve sağlıklı beslenmek için gebelere özel diyet listesi, doktorunuz tarafından çıkarılır ve uygulamaya geçersiniz. Ayrıca, kan şekerinin sabit kalabilmesi için egzersiz yapmak da son derece önemlidir. Yine bu konuda, doktora danışmalısınız. Yapacağınız yanlış hareketlerin sonucu bebeğe olumsuz yansıyacağı için her yeni girişimi doktora danışmalısınız.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir