hamilelikte tetanoz aşısı yan etkileri

02 Temmuz 2011 by hamile | Filed under Genel.

Hamilelikte tetanoz aşısı yan etkileri

Tetanoz, Clostridium  tetani ismi verilen bir bakteriden kaynaklanır. Bu bakterinin vücuda girmesiyle tetanoz oluşur. Bakteri vücuda girdikten sonra, eğer aşı olunmamış ise, kişilerde tetanospazmin ismi verilen bir madde salgılanmaya başlanır. Bu da, vücuttaki kasları istemsiz bir şekilde kasarak solunum kaslarının felç olmasına ve solunum yetmeliğine hatta ölüme neden olur. Bu yüzden tetanoz için aşılanma son derece önemlidir.

Gebelikte tetanoz aşısı çok önemlidir çünkü bebek doğduğu zaman, annesinden almış olduğu antikorlar ile hayatta kalabilir. Herhangi bir hastalığa yakalanmamasının sebebi, annesinin bu hastalıklara bağışıklık kazanmış olmasından kaynaklanır.

Gebelik döneminin ilk 3 ayında genellikle hiçbir aktivite, sağlık tedavisi ya da eğlence amaçlı eylemler yapılmaz çünkü gebeliğin ilk 3 ayında, bebeğin sinir sistemi oluşmaya, omurga ve omuriliği yapılanmaya başlar. Bu yüzden bu dönem içinde herşeyden korunmak lazımdır. Tetanoz aşısı da, gebeliğin ilk 3 ayında yapılmaz. Anne adayları, eğer tetanoz aşısı yaptırmamışlar ise, sağlık ocaklarında ücretsiz olarak bu aşıyı yaptırabilirler. Aşılanmanın, bebek sağlığı üzerindeki etkisi büyüktür. İlk 3 aydan sonra tetanoz aşısı yaptırarak, bebeğinizi hastalıklardan koruyabilirsiniz.

 


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir