hamilelikte üstüne görme nedir

23 Haziran 2011 by hamile | Filed under hamilelikte kanama.

Hamilelikte üstüne görme nedir?

Bazı bayanlarda gebelik söz konusu olmasına rağmen, regl devam eder. Buna halk arasında üstüne görme denilmektedir. Genelde bu durumla karşı karşıya kalındığında, gebeliğin farkına varılmaz ve kişi halen adet olduğunu düşünür. Üstüne görme ile regl arasındaki fark, kanamanın zamanı, miktarı ve yoğunludur. Her 28 günde bir adet sirkülasyonu olur ve kadınlarda adet kanaması görülür. Bu adet kanamaları, 2 ile 7 gün arasında sürmektedir. 21 ile 35 gün arasında görülen kanamalar, normal sayılmaktadır. Ancak üstüne görme dediğimiz durum, beklenen adet kanamasının gecikmesi ile birlikte gelen az miktarda kanamalardır. Genellikle buna kanama denilmez. Kahverengi lekelenmeler  şeklinde 1-2 boyunca devam eder ve kendiliğinden kaybolur. Kadınlar bazı durumlarda bunun farkına varamaz ve gebelik oluşmuş olur.

Adet kanamasından daha düzensiz ve daha az kanama olarak kendini gösteren üstüne görme, ciddiye alınmalıdır. Özellikle, cinsel hayatı aktif ve çok eşli bayanlar, böyle birşeyin söz konusu olabileceğinden dolayı dikkat etmelidir. Gebelik istenmiyorsa, korunmalı, isteniyorsa da takibe alınmalıdır çünkü, gebelik istenildiği zaman, bebeğin gelişimi için anne adaylarının üzerlerine düşen birçok şey vardır. Bebeğin merkezi sinir sistemi gelişimi, anne karnında geçirdiği ilk 3 ayda tamamlanacağı için, üstüne gören bayanlar da bebeğin gelişimi olumsuz olabilir.

Her türlü vajinal kanama dikkate alınmalı ve beklenmeyen bir durum olduğunda doktora görünmelidir. Halk arasında üstüne görme olarak adlandırılan bu durum, bebeğin farkedilmemesi yüzünden olumsuz sonuçlar doğurabilir. Dikkatli davranmak ve şüpheli durumlarda gebelik testi uygulamak mantıklıdır.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir