Hamilelikte Vajinal Kaşıntı

20 Haziran 2011 by hamile | Filed under Gebelik ve Hastalıklar, Genel, hamilelikte cinsellik.

Hamilelikte Vajinal Kaşıntı

Vajinal kaşıntı sadece gebelikte değil, kadınların tüm yaşamı boyunca karşılaştıkları bir hastalıktır. Vajinal kaşıntının sebebi, vajinal mantar enfeksiyonudur. Gebeliğin özellikle 2 ve 3 üncü aylarında çok  sık rastlanılan mantar enfeksiyonunda kaşıntı ile birlikte beyaz akıntı da mevcuttur. Ancak gebelik döneminde bu enfeksiyona rastlamak son derece talihsiz bir durumdur, çünkü zaten gebeliğin vermiş olduğu bir çok belirti ile uğraşırken, üstüne bir de enfeksiyon kapmak insanı iyice sıkıntıya sokar

candida mantarı vajinal kaşıntıVajinal mantar neden oluşur?

Vajinanın ph sında meydana gelen değişikliklerin sonucunda mantar hücrelerinde çoğalma görülür ve bu durum da mantar enfeksiyonuna neden olur. Ayrıca gebelikteki hormonal değişiklikler de mantar yapmaktadır. Bunların dışında, temizliğe önem vermeme, sık partner değiştirme gibi sebepler de mantar enfeksiyonuna yol açmaktadır.

Hamilelikte Vajinal Kaşıntı Belirtileri nelerdir?

Gebelikte Vajinal kaşıntı mantar habercisidir. Hamilelikte mantar enfeksiyonunun belirtileri, vajinada kaşıntı, yanma, acı ve beyaz renkli akıntıdır. Bu akıntı peynir kesiği şeklinde adlandırılmaktadır. Kaşıntıya bağlı, yanmalar ve yaralar oluşabilir.

Hamilelikte Vajinal Kaşıntı Tedavisi nasıl olur?

Vajinal mantarın tedavisi kolaydır ancak kendini tekrarlayan bir hastalık olduğu için dikkat edilmelidir. Pamuklu iç çamaşırları tercih edilirse mantar bir nebze de olsa önlenebilir. Gebe bayanlardaki mantar enfeksiyonu, tedavi edilmediği takdirde, normal doğum esnasında bebeğin ağzına bulaşabilir. Gebelikteki vajinal kaşıntı yani mantarın tedavisi için, vajinal kremler veya fitiller kullanılabilir. Vajinal kaşıntı şikayetiniz var ise, doktora gidip tedavi olmalısınız. ilaç seçimini doktorunuza bırakmalısınız en doğru tedavi için özellikle geçmeyen vajinal kaşıntılar için vajinadan kültür alınıp teste tabi tutulmalı ve o testin sonucuna göre antibiyotik kullanılmalıdır. Bazen vajinal mantarlarda ve kaşıntılarda partnerinizle birlikte ilaç kullanmanızgerekebilir. ya da bir süre cinsel perhiz yapmanız icap edebilir.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir