hamilelikte yeşil çay içilirmi

12 Haziran 2011 by hamile | Filed under hamilelik, hamilelik vitamin ve mineraller, Hamilelikte Beslenme.

Hamilelikte yeşil çay

Gebelik döneminde beslenme, oldukça önemlidir. Özellikle ilk aylarda, bebeğin merkezi sinir sistemi geliştiği için, anne adayları yediklerine ve içtiklerine çok dikkat etmelidir. Bunlardan bitkisel çayları ele almak gerekirse, bitkisel çay denilince, insanların aklına yararlı olduğu ve asla zarar vermeyeceği geliyor. İsminin bitki olması onu güvenli kılsa da, herşeyde olduğu gibi bitkisel çaylarda da aşırı tüketimin sonucu bebeğe olumsuz yansımaktadır. Özellikle de gebe bayanlarda, çay ve benzeri içecekler içerdikleri maddeler yüzünden zararlı olabilmektedir.

Hamilelik döneminde bir çok kadın, mide bulantısı ve kusma problemlerini önlemek için zencefil kullanır. Ayrıca papatya, ıhlamur, rezene, kuşburnu, siyah çay ve yeşil çay da tükettikleri içecekler listesinde bulunmaktadır. Mide bulantıları için zencefil, sıvı ihtiyacını karşılamak ve sakinleştirmek için rezene, süt üretimini arttırmak için papatya içimektedir. Saydığımız bu bitkilerin çayları ya da karışımları, günde iki bardaktan fazla tüketilmemelidir.

Hamilelikte yeşil çay bebeğe zarar verirmi

Gebelikte yeşil çay tüketmek, bebekte düşme sorununu ortaya çıkarabilmektedir, bu yüzden eğer anne adayı tüketmek istiyorsa, günde 2 den fazla tüketmemelidir.

Gebelikte yeşil çay içmenin zararları

Gebelikte yeşil çay içmenin zararları oldukça fazladır. Anne karnındaki bebeğin kalbinde doğal bir açıklık bulunur. Bu açıklık doğumdan sonra kendiliğinden kapanır. Bu açıklığa verilen isim duktustur. Eğer bu açık kapak, anne karnında kapanırsa, bebeğin hayatını tehlikeye atıyor ve bebeğin ölümü söz konusu olabiliyor. İşte yeşil çayı fazla tüketmek de, duktusun anne karnında kapanmasına yol açtığı için önerilmez. Ayrıca üzüm suyu da aynı etkileri yarattığı için yine hamilelik döneminde anne adaylarına önerilmeyenler arasındadır.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir