Hamilelikte zeka testi

14 Haziran 2011 by hamile | Filed under hafta hafta hamilelik.

Hamilelikte zeka testi

Gebelikte ikili, üçlü ve dörtlü gibi yapılan testlere halk arasında zeka testi denilmektedir. Bu testler, bebeğin zekasını ölçmez. Testlerin amacı nedir diye merak ediyorsanız, bebekte herhangi bir zeka geriliği ya da bununla beraber ortaya çıkan hastalıkların olup olmadığı test edilmektedir. Ayrıca zeka testi ile, bu hastalıkların dışında bir takım başka hastalıkların da olup olmadığı saptanmaktadır. Ancak bilinmesi gereken bir şey vardır, o da zeka testinin normal çıkması, bebeğin doğumdan sonra normal zekada olmasını garanti etmediğidir.

Hamilelikte zeka testi Ne zaman yapılmalıdır?

Bildiğimiz üzere ikili, üçlü ve dörtlü olmak üzere 3 farklı zeka testi bulunuyor. Bunlardan ikili test, hamileliğin 11 ile 14. haftaları arasında yapılmalıdır. Üçlü ya da dörtlü test ise hamileliğin 15 ile 22. haftaları arasında yapılmalıdır. İkili test esnasında, fetusun ense kalınlığı da ölçülmektedir. Fetusta kromozom bozukluğunun olup olmadığının belirlenmesi için, gebelikte zeka testleri şarttır. Özellikle de, bebekte doğumdan sonra herhangi bir Down sendromu yahut mongolluk riski için araştırma yapılmaktadır.

Hamilelikte zeka testi Nasıl yapılıyor?

Zeka testleri, belirlenen gebelik haftaları arasında, anneden alınan kan örneği ile araştırılarak yapılmaktadır. Test sonucunun pozitif çıkması yani bebekte sakatlık ya da hastalık bulunması durumunda, bebeğin sonlandırılacağına karar verecek olan kişi anne ve baba adaylarıdır. Test ücretleri, merkez ve hastanelere göre değişiklik gösterdiği için, nerede yaptırmayı düşünüyorsanız, oradan bilgi alabilirsiniz.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir